Kaune paminėtas tragiškas istorijos įvykis – „Vaikų akcija”

Kovo 27 d. Kaune, Vilijampolėje, prie buvusio Kauno geto vartų vyko „Vaikų akcijos“ 80 – mečio paminėjimas. Jame dalyvavo ir Kauno Veršvų gimnazijos 9b, 9v ir 11i klasių mokiniai su mokytoja Diana Murauskiene.

„Vaikų akciją“ įvykdė naciai ir jų kolaborantai 1944 m. kovo 27 dieną Kauno gete, kuomet buvo sugaudyta, surinkta apie 1000 vaikų iki 12 metų ir keli šimtai suaugusiųjų. Visi šie žmonės buvo išvežti sunaikinimui.
Paminėjime buvo kalbama apie prieš 80 metų įvykdytą „Vaikų akciją“, kurios buvo organizuojamos ir kituose getuose: Vilniuje ir Šiauliuose. Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky, „apie papuolusius į šią baisią akciją vaikus – niekada nesužinosime, nes jie iš karto buvo išvežti ir nužudyti“. Jautriai apie savo tautiečių – vokiečių įvykdytus nusikaltimus kalbėjo Vokietijos ambasadorius, akcentuodamas, jog apie blogus poelgius, įvykius turime kalbėti atvirai, nes tiesa negali  būti slepiama.
Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas dėkodamas susirinkusiems kartojo, jog „labai svarbu, kad atvykote paminėti žiauraus įvykio – susidorojimo su taikiais žmonėmis. Nes kai minime linksmas sukaktis ar šventes – svečių visuomet yra daugiau. Tad minint tragiškas datas – svarbus kiekvieno draugo, partnerio palaikymas, buvimas kartu“.
Paminėjimo renginį vedė aktorius Aleksandras Rubinovas, kurio jautrų skaitomą tekstą papildė graudi smuiko muzika, atliekama mokinio Maksimo. Renginyje, kurį organizavo Kauno žydų bendruomenė, dalyvavo gausus būrys svečių: Izraelio valstybės ambasadorė Hadas Wittenberg Silverstein, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje dr.Cornelius Zimmermannas, Kauno m. savivaldybės atstovai, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, žydų bendruomenių iš Klaipėdos, Palangos, Vilniaus atstovai, Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis su gausia muziejininkų komanda, Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė kartu su mokytojais ir mokiniais iš Kauno „Veršvų“ gimnazijos, Jono ir Petro Vileišių mokyklos ir Kulautuvos pagrindinės mokyklos, LGGRTC istorikas dr. Alfredas Rukšėnas bei Kauno miesto gyventojai”.

www.komisija.lt

Paskutinis atnaujinimas: 2024 12 balandžio