Tarptautinis projektas “ Žydų kultūros pėdsakai vietos bendruomenėje”

Tarptautinis projektas “ Žydų kultūros pėdsakai vietos bendruomenėje”

TOLI institutas, JAV
Tarptautinė istorinio teisingumo komisija
Kauno žydų bendruomenė
Kauno Veršvų gimnazija

 2020 m. vasaris – 2020 m. gruodis (užsitęsė dėl pandemijos).

  • Projekto “Žydų kultūros pėdsakai vietos bendruomenėje” vykdymo metu artimiau susipažinome su Kauno žydų bendruomenės nariais, istorinių įvykių liudininkais bei mieste išlikusiais žydų kultūros objektais. Dalyvavome muzikinėje ekskursijoje po Kauno senamiestį, stengėmės kurti asmeninį santykį su tyrinėjama aplinka bei foto nuotraukose ( su aprašymais) įamžinome išlikusio žydų kultūros paveldo, esamų tradicijų pavyzdžius. Surengėme foto nuotraukų parodą „Laiko paženklinti žydų kultūros pėdsakai“, jos refleksiją, pateikėme parodos dalyviams apklausos anketą. Medžiagos turinys patalpintas ir skaitmeninėje aplinkoje.
  • Projekte dalyvavo mokiniai, mokytojai, socialiniai partneriai. Buvo integruojami lietuvių kalbos, istorijos, informacinių technologijų, anglų kalbos, fotografijos, muzikos, pilietiškumo mokomieji dalykai.

Parodos autorė gimnazistė Julija Stankevičiūtė:

„Šis projektas leido man prisiliesti prie vienos iš savo svajonių – sukurti fotografijos parodą. Ateityje planuoju tapti žurnaliste, noriu bendrauti su žmonėmis ir išgirsti jų istorijas. Projektas man suteikė galimybę tai daryti: bendrauti su nepažįstamaisiais, domėtis žydų bendruomene, įsilieti į jų veiklą ir pažinti jų gyvenimą. Taip pat ir likti nuošalia stebėtoja, „gaudyti“ gerus kadrus. Man tai buvo tikras istorinis tyrimas, kurio metu susipažinau su daugeliu tikrai nuostabių žmonių. Šalia to ne tik sužinojau, bet ir patyriau žydų kultūros ypatumus, papročius, apie kuriuos anksčiau nežinojau (pavyzdžiui, dalyvavau Šabato maldoje).

Nors ne viską sekėsi atlikti gerai, tačiau projektas (daugiausia dėl pandemijos) buvo tikra pamoka. Integracija buvo gausi: fotografija, istorija, rašymas, informatika, etika, net finansai. O projekto reikšmė,  manau, kad svarbi mums visiems. Juk  būtina prisiminti kas vyko praeityje ir žinoti tai, kas vyksta dabar. Nesuprasdami kitų tautų žmonių, negalime kritiškai ir objektyviai jų vertinti, nemokame jų užjausti. Iš to kyla stereotipai ir miskonsepcijos, rasizmas ir tautinė neapykanta. Jei nežinome tautos palikimo, tai kaip galime suprasti tos tautos žmones. Šis projektas, kaip ir panašūs į jį, reikalingas ugdyti žmonių samoningumą ir išprusimą. Mums, lietuviams, ypač svarbu žinoti apie žydų tautos palikimą mūsų šalyje ir tą palikimą saugoti, parodyti kitiems, skleisti informaciją.“

2020 12 08

Paskutinis atnaujinimas: 2020 18 gruodžio