Atminties kelias – Panerių gyvųjų maršas

Atminties kelias – Panerių gyvųjų maršas

1943 m. rugsėjo 23 d. buvo sunaikintas Vilniaus getas. Ši diena minima kaip Lietuvos žydų tautos genocido diena. Tuomet iš beveik 40 tūkstančių Vilniaus gete buvusių žydų nacių okupacijos pabaigos sulaukė tik 2-3 tūkst. žmonių. Gimnazijos Tolerancijos ugdymo centre dirbantys mokytojai ir mokiniai kasmet dalyvauja ir organizuoja įvairias akcijas, skirtas paminėti Lietuvos žydų genocido dienai.
Mokytoja Diana Murauskienė ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Laima Gečiauskienė su 8v, Ii ir IIi klasių mokiniais vyko į Kauno IX forto muziejaus organizuojamą renginį, o gimnazijos IIIa, IIIi ir IIa klasių mokiniai su istorijos mokytoja Rita Yliene ir geografijos mokytoja Danguole Jacikiene vyko į Vilniuje vykusius šios dienos paminėjimo renginius.
Buvusio Vilniaus geto teritorijoje, Rūdninkų skvere, dalyvavome akcijoje „Atminties kelias – Panerių gyvųjų maršas“. Akcijos dalyvius pasveikino LR Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė, kalbėjo LR Seimo narys ir Tarptautinės komisijos pirmininkas E. Zingeris bei kiti garbūs asmenys. Gimnazistų širdis suvirpino Vilniaus „Saulėtekio“ mokyklos mokinių atliekamas Vilniaus geto kalinių himnas.
Kartu su kitomis mokyklomis dalyvavome „Atminties kelio“ eisenoje iki Geležinkelio stoties ir Panerių Holokausto aukų memorialo. Karo metais naciai šiame miške nužudė daugiau nei 70 000 žydų tautybės žmonių. Prie paminklo Holokausto aukoms užsienio svečiai ir kiti oficialūs asmenys dėjo gėlių vainikus. LR Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen išreiškė pagarbą žuvusiems ir su pasididžiavimu minėjo lietuvius, kurie  gavo Pasaulio Teisuolio vardą už žydų gelbėjimą karo metais. Ceremonijos pabaigoje mūsų gimnazistai, kartu su kitų mokyklų mokiniais, prie paminklo padėjo akmenėlius su užrašytais holokausto metais žuvusiųjų žydų tautybės vardais.
Dienos pabaigoje gimnazistai dar apsilankė ir Tuskulėnų rimties parko muziejaus komplekse, kur dalyvavo edukacinėje programoje „Pogrindžio jaunimo organizacijos sovietmečiu“.

Paskutinis atnaujinimas: 2021 27 rugsėjo